_DSC1781-Edit-12Jędrzej Dobrowolski – 244,233 km/h.

Jędrzej Dobrowolski – urodzony 24 kwietnia 1981 roku . Zakopiańczyk .W jego rodzinie narciarstwo to tradycja, która sięga początków XX wieku . Z tego powodu pierwsze ślizgi na nartach miał za sobą w wieku trzech lat. W wieku siedmiu lat zaczął trenować narciarstwo alpejskie w najstarszym polskim klubie narciarskim SNPTT 1907 ZAKOPANE . Trwało to do końca szkoły średniej (Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem ). Na okres studiów przeniósł się do Krakowa, gdzie zdobył dyplomy z fotografiki i grafiki warsztatowej Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie . Po zakończeniu studiów powrócił do Zakopanego i narciarstwa. Ze względu na to, że zawsze pociągała go prędkość postanowił spróbować swych sił w Speed Ski – najszybszy niezmotoryzowany sport na ziemi. Polega on na osiąganiu jak największych prędkości w zjeździe na nartach. Przyśpieszenia w tych próbach mogą sięgać nawet 6 sekund do 200 kilometrów na godzinę . Jest trzecim w historii Polakiem uprawiającym tę dyscyplinę sportu.

Obecnie startuje w najszybszej kategorii Speed One. Sześciokrotnie pobijał rekord Polski.  Przekroczył granicę 200 kilometrów na godzinę zapisując się tym samym do ekskluzywnego „Klubu 200”. Od 2008 roku jest uczestnikiem Pucharu Świata FIS Speed Ski. W 2012 roku jako pierwszy i zarazem jedyny w historii Polak stanął na podium Pucharu Świata FIS zajmująć 3 pozycje, wygrywając z mistrzem i rekordzistą świata oraz innymi sławami Speedskiingu. Dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata FIS Speed Ski. W drugim starcie w 2011 roku w szwajcarskim Verbier zajął 11 miejsce. W odbywających się w tym mieście prestiżowych zawodach Speed Master uczestniczył czterokrotnie i tam właśnie w 2010 roku ustanowił rekord Polski – 209,14 kilometrów na godzinę. Wynik ten dał mu dziewiątą pozycję wśród najszybszych zawodników świata na tych zawodach. W trakcie Mistrzostw Świata we francuskim Vars 26 stycznia 2013 roku kolejny raz pobił rekord kraju ustawiając poprzeczkę na 230.19 km/h!

W marcu 2013 roku w miejscowości Vars we Francji odbyły się zawody Speed Masters. Jędrzej jako jeden z 12 najszybszych narciarzy na świecie, został zaproszony na te elitarne zawody. Finał odbył się z samego szczytu trasy. Wcześniej tylko 5 narciarzy w historii zjeżdżało z samej góry. Zajmując 9 pozycję osiągnął 234,933 km/h!!! Także w marcu 2014 roku wystartował w tych zawodach.  Ścigając się z najlepszymi z najlepszych zajął 7 pozycję z prędkością 242,261 km/h! Kolejny raz, w marcu 2016 roku we Francji Jędrzej pobił rerkod i osiągnął 244,233 km/h!